Su nugaros skausmais bent retkarčiais susiduria 70–80 proc. žmonių. Dažniausiai kamuoja diskomfortas apatinėje nugaros dalyje bei sprando, pečių zonoje. Nugaros skausmas – itin dažnas sveikatos sutrikimas, dėl kurio skundžiasi įvairaus amžiaus žmonės. Jis gali kilti dėl daugybės įvairių priežasčių: dėl degeneracinių stuburo tarpslankstelinių diskų pokyčių, netaisyklingos laikysenos, raumenų patempimo, streso ir pan. Nugaros skausmus ypač jaučia sėdimą ir atvirkščiai, sunkų fizinį darbą dirbantys bei intensyviai sportuojantys žmonės. Laimė, situaciją palengvinti gali kokybiškos priemonės.
Masažiniai kilimėliai vis labiau populiarėja visame pasaulyje. Jie puikiai tinka gydant nugaros skausmus, padeda atpalaiduoti įsitempusius raumenis bei skatina kraujotakos sistemos veiklą. Šį masažinį kilimėlį ir pagalves galima naudoti gulint, stovint ar sėdint. Juos galima naudoti nugaros masažui, kojoms, kaklui ar rankoms. Šio masažo dėka pagerėja audinių aprūpinimas krauju, o tai padeda sumažinti skausmą ir pagerinti savijautą.
Balansinės pagalvėlės tinka reabilitacijai esant nugaros skausmams. Atliekant pratimus ant pagalvės, stiprėja torso raumenys. Puikiai tinka atlikti pratimus sėdint ar stovint. Vien tik sėdėjimas ant nestabilios plokštumos (balansinės pagalvėlės), stiprina giliuosius raumenis, o masažinis paviršius – gerina kraujo cirkuliaciją.
Masažiniai kamuoliukai skirti įsitempusių ir pavargusių raumenų atpalaidavimui, mobilizacijoms. Kamuoliukai pritaikyti konkrečių sričių masažavimui (pečių, dilbio, žasto, pėdos), o ypač stuburo tiesiamųjų raumenų masažui. Dažnai dėl ilgo sėdėjimo, didelio fizinio krūvio, netaisyklingų pasikartojančių judesių, netaisyklingos, nepatogios miegojimo pozos tiesiamieji raumenys yra pertempiami, atsiranda raumenų disbalansas ir skausmas. Dėl to yra svarbu šiuos raumenis atpalaiduoti, ką puikiai galima padaryti su masažiniais kamuoliukais.
Pratimai su gimnastikos lazdomis labai tinka taisyklingai laikysenai formuoti, nugaros raumenims stiprinti. Mankšta su lazdele yra vienas efektyviausių būdų atkurti nugaros raumenis, kurie prarado elastingumą dėl osteochondrozės.
Elastinės pasipriešinimo juostos yra puiki priemonė raumenims, mobilumui bei lankstumui lavinti. Pasipriešinimo gumos ypač tinka fitneso treniruotėms, reabilitacinei kineziterapijai ir vyresnio amžiaus žmonėms.
Patarimai, norint išvengti nugaros skausmo:
- būkite kasdien fiziškai aktyvūs. Tinka pasivaikščiojimai, plaukimas, bėgiojimas, slidinėjimas, nugaros gimnastika, mankšta,
- sureguliuokite savo kūno svorį,
- būtinas tinkamas mitybos, darbo ir poilsio režimas,
- tėvai turėtų ugdyti vaikų taisyklingą laikyseną nuo pat mažens,
- nekelkite ir neneškite itin sunkių daiktų,
- jei dirbate sėdimą darbą, būtina pasirinkti tinkamą kėdę (kojos sėdint turi remtis į grindis, o kelių sąnariai turi būti sulenkti stačiu kampu, atlošas – tvirtas ir patogus). Kas valandą darykite trumpas pertraukas, pasimankštinkite,
- pasitarkite su savo kineziterapeutu, kuris parodys, kaip tinkamai atlikti tempimo bei jėgos pratimus,
- išmokite atsipalaidavimo pratimų – jie padės sumažinti stresą, įtampą, o tuo pačiu ir skausmus.